
To see our refill selection & prices per ounce, scroll to the bottom of the page.
In our role as a refill store, we occupy a very unique middle place in the market of home goods and personal care supplies. If you're a conscientious shopper you're probably already expecting to see some higher prices because you know that well-made, sustainable, and ethically-produced things just cost more.
If you identify with the above, you'll be happy to see that our prices are actually lower than many eco brands out there, often with better, fewer ingredients AND less plastic waste.
But if you're doing a price comparison between our products and super low-cost goods like Gain from Costco, or even the 365 brand from Amazon/ Whole Foods, there will be some sticker shock when filling those big old bottles.
That's because it's not a true apples-to-apples comparison. We hold our suppliers to higher standards.
Our refill products are sourced from small businesses in the U.S. and Canada, made small-batch with safe, clean ingredients, cruelty-free, and at fair wages/ labor standards.
We're also an independent, locally owned and operated small business. No private equity. No venture capital investors. Just a little neighborhood shop reinvesting in our community.
On the other hand, brands owned by the most powerful global conglomerates in the world (such as Unilever, SE Johnson and Proctor & Gamble) promote unsustainable & cruel palm-oil production, 'recycling' greenwashing, excess oil & gas production through repeated plastic waste, horrible ocean pollution, and have been known for recalls of toxic ingredients.
Our detergents are also more concentrated which often means you use less. For example, our average laundry soap costs more per ounce, but you can get two loads of laundry from only one ounce of concentrate, so you have to look at it per load, when comparing.
If you fill a big old Tide bottle with our laundry detergent, it may cost more up front but it will last much, much longer. The beauty of bulk refilling also means you don't have to fill it all the way either! You can buy as little as you want to try something first before committing to a whole bottle.
And unlike them, our refill products are closed loop...
which means that our business and our suppliers share responsibility for returning & reusing the packaging in which the refills are shipped, so there is no unnecessary waste generated.
If products like Dawn, Tide, Method, or Seventh Generation met these standards and took true responsibility for the impact of their production, they would cost much more than they do now.
Another thing to consider:
When you grab a plastic bottle off the shelf at Target or the grocery store, you might not reeeally notice the specific price per bottle when it's part of a larger $100 or $200 purchase of groceries and several other items. But when you shop here, even if the price is comparable, it may feel more noticeable if that's the only refill you're purchasing that day.
Nevertheless, over the last several months as grocery and living costs have remained high, I've been working hard to bring down prices without sacrificing quality or our community values. This means finding a greater variety in suppliers as well as working up to our first ever, super exciting very large freight orders!
As a result of our first large-scale freight delivery, I'm very excited to share that as of this writing our prices on our main refill brand (Rustic Strength, the ‘bucket’ brand) are now in the same price range per regular-priced ounce (or per load, for laundry) as Grove Collaborative, Molly's Suds, or Biokleen, common single-use plastic brands sold at Whole Foods and Target.
See our list of what's available to fill & refill below!
**This is a general list of what we regularly stock in rotation-- it's difficult for us to keep this list updated 100% of the time if we run out of something, but we're always reordering! If there's a specific scent or product you're looking for, you can always message us to confirm if we have it!
Menu & Important Info
Bring your own bottles or purchase refillable ones in-store to refill any of the supplies below.
IF YOU BRING YOUR OWN BOTTLES THEY MUST BE EMPTY, CLEAN, AND DRY BEFORE FILLING
To maintain quality & prevent contamination from former contents, all bottles you bring for refilling must be empty, clean & dry. Products that contain water as an ingredient often use distilled water and have perfected the right balance of ingredients that you don't want to be thrown off and potentially contaminated by a dirty, wet bottle or one with residual contents from another manufacturer.
Please note there's not a publicly accessible sink to rinse bottles on site.
ALL PRICES ARE PER WEIGHT OUNCE (unless it's a tablet or pod). This is close to fluid ounce so you can roughly estimate what it would cost to fill bottle based on its capacity.
Ex. filling a 12 fluid ounce jar with unscented dish soap at $0.34/ oz:
12 x .34 = approx. $4.08 (give or take a little bit because products are rung up by weight instead so it can vary based on thickness but not dramatically different)
CLEANERS
ALL PURPOSE CLEANER
--Ready to go liquid, scented, $0.29
--Liquid concentrate (use 2 oz per 16 oz bottle of water), $1.11
--Or try Meliora unscented dissolving tablets, or Blueland scented (just add water)
--Vinegar, Organic 200 Grain (4x more concentrated than grocery store brands. Dilute as desired or for comparable, 1 part vinegar: 3 parts water) $0.37
BATHROOM
--Toilet Bowl Cleaning Tabs
--Blueland Bathroom Cleaner Concentrate tab
CASTILE SOAP, MULTIPURPOSE
--Unscented, $0.52
DISH SOAP LIQUID (for handwashing in the sink)
--Unscented, $0.34
--Scented, $0.36
--Or try No Tox Life or Meliora solid dish soap blocks
DISHWASHER MACHINE
--Dishwasher Powder, $0.54
--Dishwasher Gel, $0.35
--Rinse Aid, $0.37
--Pods or Cubes, 10 for $3.99-4.99
FLOOR CLEANER, $0.32
GLASS CLEANER
--Glass & Mirror Tablets (add water), Blueland
--Vinegar, Organic 200 Grain (4x more concentrated than grocery store brands. Dilute as desired or for comparable, 1 part vinegar: 3 parts water) $0.37
HAND SOAP
--Liquid, unscented, $0.36
--Liquid, scented, $0.38
--For foaming hand soap, see Meliora or Blueland tablets (no liquid refill option)
LAUNDRY LIQUID
--Unscented/Hypoallergenic (1-4 TBSP per load, XS to XL), $0.32
--Scented,(1-4 TBSP per load, XS to XL), $0.38
LAUNDRY CONCENTRATE
--Enzymatic Laundry Concentrate: Unscented or Scented (1 TBSP per load or 2 if absolutely necessary for heavily soiled XL loads), $0.59
LAUNDRY POWDER
--Unscented, $0.46 - $0.50 (Use 1/2 to 1.5 TBSP per load, depending on brand)
--Scented, $0.50 (Use 1/2 to 1.5 TBSP per load, depending on brand)
BLEACH ALTERNATIVE --Oxygen Brightener Bleach Alternative, $0.50
STAIN REMOVER
--Pre-spotter Foaming Stain Remover Spray, $0.35
-- Solid stain remover stick
FABRIC SOFTENER, $0.68
OTHER
--Insect Repellent, $0.92
--Vinegar, Organic 200 Grain (4x more concentrated than grocery store brands. Dilute as desired or for comparable, 1 part vinegar: 3 parts water) $0.37
FACE & BODY
BODYWASH/ SHOWER GEL
--Body wash, $0.59/oz
--Or try Dip body wash bars
FACE
--Gel Face Wash, Unscented, $1.99
--Rosewater & Witch Hazel Facial Toner, $3.00
--Moisturizer, Unscented, $3.29 - $10.25 (range depends on brand, general recommended use is a pea-size amount per application. A 2 ounce jar can last about 3 months with twice daily use)
SHAMPOO
--Liquid Shampoo, scented, $0.95 - $1.45/oz
--Or check out Dip or HiBar shampoo bars
CONDITIONER
--Liquid conditioner, scented, $0.95 - $1.45/oz
--Or check out Dip or HiBar conditioner bars
BUBBLE BATH, scented, $0.70
EPSOM SALT, unscented, $0.21
BODY LOTION
--Unscented, $0.89
DEODORANT CREAM, $4.50 (a standard jar purchased new is 2.3 net oz)
